06.05.2021 4МСТУ №40 Тема:Змотування зварювальних кабелів, ґумових рукавів в бухту та складати в спеціально відведене для зберігання місце.

 

Урок:№40

 

Тема уроку : Змотування зварювальних кабелів, ґумових рукавів в бухту та складати в спеціально відведене для зберігання місце.

зварювальний кабель

 

 

https://ua-referat.com/uploaded/provedennya-remontu-klem-kabelyu-jivlennya-i-zvaryuvalenogo-ka/index1.html

 

 

1.      Основні вимоги до зварювальних кабелів

2.      Марки кабелю для зварювальних апаратів та маркування

3.      Перетин дроту, використовуваного при проведенні робіт зі зварювання

4.      Види сучасних проводів для проведення зварювальних робіт

 

 

Кабель зварювальний призначається для використання в якості з'єднує ланки для спецелектродержателей з джерелом струму для зварювання. Виконання цієї функції пред'являє до електрокабелю особливі вимоги.Описание: Кабель зварювальний призначається для використання в якості з'єднує ланки для спецелектродержателей з джерелом струму для зварювання

Основною функцією зварювального кабелю є створення з'єднання між електротримачі і джерелом струму для зварювання.

Зварювальний кабель повинен володіти високою гнучкістю, що дозволяє швидко змінювати його положення в просторі при зміні положення людини, що здійснює зварювальні роботи. Зварювальні кабелі виготовляють з мідного дроту, ізоляція кабелю робиться з гнучкого і міцного ізоляційного матеріалу, що володіє високою вологостійкістю і маслостойкостью. Найчастіше таким матеріалом служить спеціальний вид гумової ізоляції.

Перетин зварювального кабелю повинен відповідати максимальному току, який здатний видати використовуваний зварювальний апарат.

Основні вимоги до зварювальних кабелів

Зварювальні кабелі призначені для проведення зварювального струму, що має велику величину, з цієї причини вимоги, що пред'являються до їх електробезпеки, є досить високими. До основних вимог, що пред'являються до кабелю зварювального, відносять наступні.

Описание: До основних вимог, що пред'являються до кабелю зварювального, відносять наступні

Характеристики зварювальних кабелів.

Так як кабель може пролягати в різних умовах навколишнього середовища і праці, він повинен мати високу стійкість до ударів, розривів і агресивним хімсредам. Оплетку кабелю зварювального роблять з полімерів, які не допускають процесу оголення струмоведучих частини і тим самим оберігають зварника від впливу на нього електроструму з високою силою. Так як зберігання кабелю здійснюється в змотаним вигляді, він повинен з легкістю витримувати багаторазові змотування і розмотування, всі ці дії не повинні призводити до пошкодження матеріалу ізоляції. Перетин електрокабеля має бути таким, щоб з легкістю витримувати струмовий навантаження, що видається зварювальним апаратом.

Для забезпечення токозащіщенності працівника кабелі зварювальні мають ізоляцію зі спеціальної шлангової гуми, що відрізняється підвищеною міцністю, а в деяких варіантах виконання цей тип електропровідниками має додаткову ізоляційну прошарок з декількох шарів полімерної плівки, яка запобігає процес злипання жив дроти з гумовою оболонкою. Зварювальні дроти в якості матеріалу, що запобігає злипання мідних жил з гумовою ізоляцією, можуть містити посипання тальком або схожим за властивостями матеріалом.

Марки кабелю для зварювальних апаратів та маркування

Описание: http://birma.com.ua/wp-content/uploads/2020/02/uk-zvaruvalnij-kabel-3.jpg

Маркування кабелю для зварювальних апаратів.

Сучасні виробники пропонують на ринку для своїх клієнтів велику кількість різних кабелів для зварювання, які відрізняються між собою багатьма технічними параметрами. Більшість різних марок кабелів зварювальних описується в єдиній техноменклатуре. До основних типів провідників, використовуваних при комплектації апарату для зварювання, відносяться наступні:

·         провід одножильний - Струмовідна жила виготовляється з міді, яка має високі струмопровідні властивості, цей тип кабелів зварювальних застосовується при оснащенні переносних зварювальних апаратів;

·         провід двожильний - дві жили в кабелі, що виготовляються з міді або сплавів, основу яких складає мідь, є анод і катод, які дозволяють застосовувати при роботі високочастотний струм для здійснення імпульсної зварювання і змінний струм для проведення різання різних металів;

·         трижильні проводи, що застосовуються в апаратах, призначених для проведення автоматичного зварювання, такі апарати застосовують при здійсненні зварювання труб трубопроводів, а також в тих випадках, коли потрібне використання струменевого зварювання і отримання рівного шва.

Маркування проводів для зварювання здійснюється за допомогою літерних позначень: КС - кабель зварювальний, цифри означають кількість жив в кабелі зварювальному, П - наявність полімерного захисту, ВЧ (П, П) - струм високої частоти (постійний, змінний).

Крім цієї класифікації, кабелі зварювальні діляться на два типи:

Описание: http://birma.com.ua/wp-content/uploads/2020/02/uk-zvaruvalnij-kabel-4.gif

Схема зварювального кабелю.

·         стійкі до холоду зварювальні кабелі мають покриття, виготовлене з полімеру, стійкого до низьких температур, це забезпечує якісну експлуатацію кабелю в умовах низької температури, використання низькотемпературного полімеру дозволяє уникнути появи в ізоляційному матеріалі тріщин, що знижують його властивості;

·         септичний зварювальний кабель стійкий до температур понад 50 ° С, застосовується при проведенні робіт в жаркому тропічному і пустельному кліматі.

Звичайний тип провідника при його використанні в умовах підвищеної температури навколишнього середовища провокує зварювання і розрив ізоляційного покриття при невеликому натягу, що призводить до оголення струмоведучих частини і підвищення ймовірності травмування електрострумом.

Практично всі дроти, які використовуються для проведення зварювання, випускаються паралельно з апаратами для зварювання, з цієї причини краще всього купувати провід в комплекті з приладом.

Перетин дроту, використовуваного при проведенні робіт зі зварювання

Перетин провідника повністю залежить від двох параметрів - перетину окремих жив і їх загальної кількості. Провідники з жилами великого поперечного перерізу, мають 47,2 або 35,6 кв.мм, застосовуються при експлуатації пристроїв, які здійснюють процес автоматичного зварювання при високій напрузі струмів зварювання. Невелике поперечний переріз з площею 6,7 кв.мм мають провідники, що застосовуються при комплектуванні інверторів, які працюють від побутової мережі в 220 В.

Описание: мм мають провідники, що застосовуються при комплектуванні інверторів, які працюють від побутової мережі в 220 В

Таблиця вибору перерізу провідника для зварювання.

Повна номенклатура перерізівпровідників, їх розрахункова маса і витримуються струми заносяться в спеціальний каталог, який дозволяє легко і максимально точно вибирати необхідний для роботи провідник відповідно до тих розрахунковими вимогами, які пред'являються апаратом для проведення зварювання.

При неправильному підборі провідника може виникнути коротке замикання на зварювальному апараті, що веде до виходу приладу з ладу або перегорання пристрою, призначеного для контролю параметра струму.

У разі якщо перетин струмоведучих проводів є недостатнім, спостерігається конденсація струму на запобіжнику, що призводить до поломки приладу або спрацьовування вбудованої в зварювальний апарат автоматичного захисту.

Види сучасних проводів для проведення зварювальних робіт

Найбільш поширеним проводом, використовуваним при комплектації апаратів для зварювання, є електрокабель марки КГ. Цей електросилової кабель розрахований на роботу в електроланцюзі змінного струму з напругою 600 В, при частоті струму 400 Гц або в ланцюгах постійного електроструму з напругою до 1000 В. Такі параметри силового проводу дозволяють його застосовувати для передачі напруги на тримач електрода і для підключення приладу до електромережі .

Описание: Такі параметри силового проводу дозволяють його застосовувати для передачі напруги на тримач електрода і для підключення приладу до електромережі

Найбільш часто використовуваним кабелем при комплектації зварювального апарату є електрокабель марки КГ.

Провід з маркуванням КГ виготовляється для застосування в різноманітних кліматичних і трудових умовах. Так, для роботи до -60 ° С в кліматичних умовах Крайньої Півночі є електроспецкабель з маркуванням КГ-ХЛ. До складу ізоляційної оболонки входить спеціальна холодостійка гума, яку виготовляють їх еластичного каучуку.

Для проведення робіт в умовах тропічного клімату виготовляється електрокабель з маркуванням КГ-Т. Особливістю цього електрокабеля є підвищена стійкість оболонок дроти по відношенню до цвілі, яка здатна руйнівно впливати на ізоляційний матеріал проводу, цей тип проводів здатний працювати при температурах навколишнього середовища до + 85 ° С.

Крім поширеною марки КГ часто використовується провід, який має гнучку провідну жилу. Цей тип проводів має маркування КОГ1. Підвищена гнучкість цього типу електрокабеля дозволяє людині, яка здійснює зварювальні роботи, з легкістю змінювати своє положення, що забезпечує максимально можливий комфорт роботи в точці доступу до місця зварювання, така можливість дозволяє проводити рівномірне прогрівання деталей, що зварюються.

У разі необхідності проведення робіт в зоні, що має підвищену пожежонебезпеку, часто використовується електрокабель з маркуванням КГН. Відмінністю цього проводу є те, що ізоляційний матеріал є негорючим.

 

Як обчислити переріз кабелю?

Для точного визначення площі перерізу мідного або алюмінієвого кабелю можна скористатися спеціально розробленими таблицями, які нерідко зустрічаються в довідковій літературі або на сайтах з відповідним контентом.

Але можна самостійно здійснити обчислення за допомогою спеціальної формули. Слід враховувати, що мідний кабель із площею поперечного перерізу в 1 мм² може пропустити через себе струм силою в 10 А або 2,2 кВт (потужність = 10 А х 220 В). Наприклад, навантаження в 8 кВт в амперах становитиме 36 А (навантаження = 8 кВт/220В), а для такої кількості струму підійде кабель із площею поперечного перерізу 4мм². Важливо зазначити, що такі обчислення дійсні для проводів і кабелів із перерізом до 6 мм². Варто відзначити, що навіть за однакового навантаження площа перерізу алюмінієвого кабелю має перевищувати площу мідного кабелю на 30%.

Переріз кабелю – це площа зрізу жили, яка проводить струм. Переріз округлої струмопровідної жили проводу можна обчислити за звичайною формулою кола: S = π × R2, де число π = 3,14, а R – радіус кола. Майте на увазі, якщо провід складається із декількох струмопровідних жил, площа його поперечного перерізу дорівнюватиме сумі поперечних перерізів кожної жили. Вимірювання загального радіуса кола можна здійснити за допомогою штангенциркуля, а малих струмопровідних жил – за допомогою мікрометра.

Важливо пам'ятати, що під час обчислення необхідної площі перерізу потрібно обов’язково робити невеликий запас. Наприклад, стандартні побутові розетки розроблялися з розрахунку на максимальну силу струму в 16 А (3,2 кВт = 16 А х 220 В), тому недоцільно підключати до них кабель із площею поперечного перерізу в 4 мм² і пропускною спроможністю в 8 кВт. При цьому слід зауважити, що такий кабель підійде не до всіх розеток. Допустимий для домашніх електромереж розмір перерізів мідних кабелів становить 1,5-2,5 мм² для розеток і 0,75-1,5 мм² – для вмикачів освітлення.

У разі вибору неякісних матеріалів або проведення неправильного обчислення існує високий ризик займання електропроводки і пошкодження майна. Перш ніж обчислювати площу поперечного перерізу кабелю за потужністю, необхідно провести «ревізію» побутової техніки та визначити загальну споживану нею потужність. При виборі матеріалів професіонали рекомендують віддавати перевагу мідним проводам, оскільки алюмінієві аналоги недостатньо відповідають вимогам, що висуваються до сучасного типу ремонту.

Наприклад, якщо на одному кабелі потрібно під'єднати два пристрої потужністю в 2800 Вт і 1000 Вт відповідно, додайте першу величину до другої (результат - 3800 Вт). Після цього визначте силу струму, розділивши сумарну потужність на напругу (в домашніх електромережах вона становить 220 В): J = 3800/220 = 17,3 А.

Отже, струмопровідна здатність кабелю не має перевищує 17,3 А. Маючи цю величину, знайдіть відповідне значення площі перерізу мідного кабелю в таблиці правил улаштування електроустановок (воно дорівнює 1,5 мм²). З огляду на потрібний запас, оптимальна площа поперечного перерізу в цьому випадку має складати 2,5 мм².

У разі здійснення аналогічного обчислення за умови прихованої електропроводки слід скористатися наступною таблицею. Виходячи з її даних, за сили струму в 17,3 А площа поперечного перерізу має становити не менше 2 мм2.

З'єднувати кабелі з алюмінію і міді бажано тільки за допомогою клемника, щоб уникнути контакту двох металів. Інакше в цій точці (в силу певних фізико-хімічних процесів) існує ймовірність підвищення опору. Як відомо, це небезпечно нагріванням ділянки проводу з його подальшим руйнуванням і коротким замиканням. Цікавим фактом є те, що таке явище можна спостерігати також у разі подібного контакту інших металів. У зв'язку з цим вкрай не рекомендовано доточувати і скручувати проводи в місцях їхнього з'єднання.

Фахівці рекомендують під час придбання такого роду матеріалів звертати увагу на сертифікати, які докладаються до товару. Виробник зобов'язаний вказувати в них точне найменування й технічні характеристики.

Переріз струмопровідної жили, мм

Мідні жили проводів та кабелів

Напруга 220 В

Напруга 380 В

Струм, А

Потужність, кВт

Струм, А

Потужність, кВт

1,5

19

4,1

16

10,5

2,5

27

5,9

25

16,5

4

38

8,3

30

19,8

6

46

10,1

40

26,4

10

70

15,4

50

33,0

16

85

18,7

75

49,5

25

115

25,3

90

59,4

35

135

29,7

115

75,9

50

175

38,5

145

95,7

70

215

47,3

180

118,8

95

260

57,2

220

145,2

120

300

66,0

260

171,6

У разі здійснення аналогічного обчислення за умови прихованої електропроводки слід скористатися наступною таблицею. Виходячи з її даних, за сили струму в 17,3 А площа поперечного перерізу має становити не менше 2 мм2.

Відкрита проводка

Переріз кабелю, мм2

Закрита проводка

Мідь

Алюміній

Мідь

Алюміній

Струм А

Потужність кВт

Ток А

Потужність кВт

Струм А

Потужність кВт

Струм А

Потужність кВт

220 В

380 В

220 В

380 В

220 В

380 В

220 В

380 В

11

2,4

-

-

-

-

0,5

-

-

-

-

-

-

15

3,3

-

-

-

-

0,75

-

-

-

-

-

-

17

3,7

6,4

-

-

-

1,0

14

3,0 

5,3

-

-

-

23

5,0

8,7

-

-

-

1,5

15 

3,3 

5,7 

-

-

-

26

5,7

9,8

21

4,6

7,9

2,0

19 

4,1 

7,2 

14

3,0

 5,3

30

6,6

11

24

5,2

9,1

2,5

21 

4,6 

7,9 

16 

3,5 

 6,0

41

9,0

15

32

7,0

12

4,0

27 

5,9 

10 

21 

4,6

 7,9

50

11

19

39

8,5

14

6,0

34 

7,4 

12 

26 

5,7 

 9,8

80

17

30

60

13

22

10

50 

11 

19 

38 

8,3

 14

100

22

38

75

16

28

16

80 

17 

30 

55 

12 

20 

140

30

53

105

23

39

25

100 

22

38 

65

14

24 

170

37

64

130

28

49

35

135 

29 

51 

75

16 

 28

Обов'язково прочитайте

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

28.11.2023 7МСТУ Виробниче навчання

Виробниче навчання ЕРЗ 5гр.мсту урок№12

02.04.2021 3 група МСТУ ЕРЗ урок№10 Тема : Виконувати повітряно-дугове різання складних відповідальних деталей, вузлів та конструкцій з різних металів та сплавів