12.04.2021 4МСТУ №33 Тема:Перевіряння якості виконання технологій зварювання, наплавлення та повітряно-дугового різання.
Урок:№33
Тема уроку : Перевіряння якості виконання технологій зварювання, наплавлення та
повітряно-дугового різання.
Мета
уроку : Вивчити прийоми перевіряння якості виконання технологій зварювання, наплавлення та повітряно-дугового різання.
Способи наплавлення простих невідповідальних
деталей.Ознайомитись з обладнанням
та інструментам для наплавлення простих невідповідальних деталей.
Навчитись правильності і послідовності наплавлення простих невідповідальних деталей.
дидактична :
· навчити технології наплавлення простих невідповідальних деталей;
· формування умінь і навичок щодо
застосування теоретичних знань отримання зварних швів без дефектів на практиці;
розвиваюча :
· розвивати навички пізнавальної діяльності до
самостійного виконання наплавлення простих
невідповідальних деталей;·
вселити учням впевненість у власних силах,
допомогти розкрити їхні індивідуальні здібності;
· навчити мислити і відстоювати власні
переконання, поважати при цьому думки інших;
виховна :
· формувати навички культури
спілкування;
· спонукати учнів до самостійної роботи
над розвитком власного інтелекту, культурного рівня, самостійного здобуття
нових знань поряд з умінням реагувати на швидкозмінні умови навколишнього
світу.
Тип уроку : Формування
первинних умінь.
Вид уроку: Вправи.
Література: І.В.Гуменюк,
О.Ф.Іваськів, О.В.Гуменюк. Технологія електродугового зварювання. К. – 2006.
127 с.
Навчально-технічне
забезпечення :
зварювальне обладнання, зварювальні кабелі з
електродотримачами, електроди, зубила, сталеві щітки, захисні окуляри,
керамічні підкладки, маски
Форми проведення: фронтально-групова робота на уроці, розповідь, показ
прийомів.
Методи навчання: пояснювальний (розповідь, бесіда), ілюстративний (демонстрація
презентації та відеоролику з новими раціональними методами праці), практичний
(індивідуальна робота майстра з учнями різного рівня успішності),
репродуктивний (виконання учнями нових складних прийомів, виконання завдання за
технологічною карткою), використання відеоматеріалів.
Міжпредметні зв’язки: інформаційні технології, спецтехнологія, матеріалознавство, технічне
креслення.
Перелік практичних
завдань: планки металеві 6х60х250мм
з розробкою та без розробки кромок, технолого-норміровочна карта,
інструктивно-технологічна карта до завдання по темі уроку.
Хід уроку:
І. Організаційна
частина (2хв.)
· перевірка наявності учнів;
· перевірка готовності учнів до уроку –
наявність спецодягу;
· допуск з техніки безпеки – індивідуальні засоби
захисту
ІІ. Вступний
інструктаж (43хв.)
1.
Повідомлення теми та мети уроку
Мотивація навчальної
діяльності учнів оволодіння прийомами і навичками зварювання стикових з’єднань,
які в сукупності з кутовими і тавровими - відіграють важливу роль у формуванні
корпусу судна (35%).
Показ нових прийомів трудової діяльності:
шикую учнів в учбовій майстерні, навколо показового зварювального стола, з
підготовленим набором пластин, проводжу опитування з охорони праці,
переконуюсь, що учні мають індивідуальні засоби захисту органів дихання
(распіратори, рукавиці) вміння користуватись металевими щітками, захисними
окулярами. Показую зварювання пласти (з вибраною силою струму (А)) з
підкладками та без них. Пояснення характеру і послідовності роботи учнів,
коментую по ходу процесу зварювання пластин, послідовність виконання
зварювання, зачистка металу після охолодження, візуальний
огляд зварювального шва зварного вузла.
Опитування учнів і пробне виконання ними нових прийомів, показаних майстром
в/н.
Показ прийомів зварювання учнями, коментар на
помилок, розбризкування металу – висока дуга, шлакові включення –
кут нахилу електроду, не провари – швидкість переміщення електроду, підрізи,
кратери – зварювання без підкладок.
Поточний інструктаж (270хв.)
- Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх
виконання: видаю завдання з поясненням їх виконання.
- Розподіл учнів за робочими місцями: розподіляю по робочим
місцям.
- Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт – оцінювання
поетапне по мірі виконання завдання.
Цільові обходи майстром в/н робочих місць учнів – перевіряю охорону
праці, організацію робочих місць, технологічну послідовність виконання робіт.
- Прийом майстром в/н виконаних робіт – приймаю, класифікую.
Прибирання робочих місць – складання відпрацьованого матеріалу,
інструменту, обладнання, огарків електродів, зварювальних кабелів, щитків та
інше, підмітання підлоги.
Тема 20 ДЕФЕКТИ ЗВАРЮВАННЯ ПЛАВЛЕННЯМ Дефекти зварювання
плавленням класифікують по місцю розташування на поверхневі, внутрішні і
наскрізні. До поверхневих дефектів відносять: а) непровари в корені шва; б)
підрізи; в) напливи; г) кратери; д) заниження (ослаблення) лицьовій поверхні
шва; є) угнутість кореня шва; ж) зсув зварених кромок; з) різкий перехід від шва
до основного металу (неправильне сполучення зварного шва); і) бризки металу; к)
поверхневе окислення; л) поверхневі тріщини. До внутрішніх дефектів відносять:
54 а)пори; б)включення; в)оксидні плівки; г)внутрішні тріщини; д) непровари по
кромці з основним металом і між окремими шарами; е)свищі. До крізних дефектів
відносять тріщини і прожоги. Окрім дефектів-несуцільностей до дефектів
зварювання плавленням відносять: спотворення форми з'єднання, пов'язане з
деформацією, і невідповідність геометричних розмірів зварного шва або точок,
регламентованим значенням, встановленим НТД (нормативно-технічною
документацією). Загальні відомості про дефекти зварювання плавленням приведені
в таблиці. Дефекти Визначення дефектів (ГОСТ 2601-84) Причини утворення
дефектів Особливості дефекту і засоби виправлення його появи Непровари - в
корені шва; - між окремими шарами; - по кромці з основним металом; Дефект у
вигляді місцевого несплавлення внаслідок неповного розплавлення зварювальних
кромок або поверхонь раніше виконаних валів - мала погонна енергія; -
незадовільна підготовка поверхонь - неправильна форма розділення; - велика
величина притуплення; - малі зазори; - зсув електроду; - неякісна зачистка шва
після виконання прохода Найбільш характерний при алюмінієвих сплавах і під
флюсом; Є концентратором напруги. Важко виявляються в кільцевих швах.
Виправлення - підварка з видаленням кореневої частини. 55 Прожоги - одиночні; -
протяжні; - дискретні Дефект у вигляді наскрізного отвору, виявлений внаслідок
витікання зварювальної ванни - велика погонна енергія; - збільшений зазор; -
мала величина притуплення; - великий зсув кромок; - викривлення кромок
відставання їх від підкладки при зварюванні Характерні при зварюванні
тонкостінних елементів, а так само першого (кореневого) шва при багатошаровому
зварюванні. Як правило, брак, якщо можливо виконують підварюванням. Кратери
Дефекти у вигляді воронкоподібного поглиблення, яке з’явилося внаслідок
раптового припинення зварювання або швидкого вимкнення зварювального струму -
порушення техніки зварювання Ослаблення перетину. Супроводжується усадкою і
тріщинами усадкового походження. Концен- тратор напруги. Виправлення –
видалення дефектної дільниці і заварка. При автоматичному зварюванні
використовують технологічні планки для виводу кратера або плавне відключення
струму Напливи на зварному з’єднанні Дефект у вигляді натікання рідкого металу
на поверхню основного або раніше виконаного валика і несплавлення з ним -
великий струм; - велика швидкість зварювання; - довга дуга (велика напруга); -
зсув електроду; - велика швидкість подавання присадного дроту; нахил електроду
(неправильне ведення) Виникає з лицьової сторони з'єднання або зворотної
сторони із-за неякісного підтискання до підкладки і, як правило, при зварюванні
в горизонтальному і вертикальному положенні, а також на спуск і на підйом.
Концентратор напруги. Виправлення - Підрізи зони зашліфовка. сплаву -
односторонній - двосторонній Дефекти у вигляді протяжного поглиблення уздовж
лінії сплаву основного металу і шва - великий струм; - велика швидкість; -
довга дуга; - нахил електроду (неправильне ведення) Як правило, виникає при
зварюванні концентрованими джерелами в режимі глибокого проплавлення, а також
при зварюванні кутових швів. Концентратор напруги. Ослаблення перетину.
Виправлення – загладжування дугою при неглибоких підрізах і підварка при
глибоких швах 56 Неповне сполучення зварного шва Дефект у вигляді різкого
переходу поверхні зварного шва до основного металу недотримання техніки
зварювання; велика швидкість подачі присадного дроту Концентратор напруги.
Виникає в кутових швах. Виправлення – зашліфовка або плющення роликами Бризки
металу Дефект у вигляді затверділих крапель рідини металу на поверхні зварного
з’єднання - недотримання техніки зварювання; - довга дуга. Виникає при зварюванні
товстопокритими електродами, в СО2 або електропроменеве зварювання з глибоким
проплавленням. Виправлення – вирубка. Угнутість кореню шва Дефект у вигляді
поглиблення на зворотній поверхні зварного одностороннього шва - великі зазори;
- мале притуплення. Виникає в стикових і кутових швах. Ослаблення перетину шва.
Виправлення – підварка. Заниження шва Дефект у вигляді провисання зварного шва.
- великий зазор; - великий кут розділення кромок; - недотримання техніки
зварювання. Виникає при зварюванні алюмінієвих сплавів. Виправлення –
підварювання з використанням присадочного дроту. Зсув зварених кромок Дефект у
вигляді неспівпадання зварених кромок по висоті із-за неякісного складання
зварного з'єднання - порушення технології складання. Виникає, як правило, при
зварюванні стикових тонкостінних елементів. Концентратор напруги. Виправлення -
підварювання. Свищ зварного шва Дефект у вигляді наскрізного углублення у
зварному шві. - неякісний основний метал; - порушення захисту. Супроводжує
тріщини, що виходять на поверхню. Найчастіше виникають при зварюванні в СО2.
Виправлення - підварювання з обробленням. 57 Поверхневе окислення зварного
з'єднання. Дефект у вигляді окисної плівки з різними кольорами побіжалості на
поверхні зварного з’єднання. - мала витрата захисного газу; - наявність домішок
в захисному газі; - забруднення поверхні сопла; - неправильно підібраний
діаметр сопла і відстань його від поверхніметалу; - відсутність додаткових
захисних козирків; - порушення техніки зварювання. Виникає при зварюванні
активних металів. Виправлення – зачистка поверхні. Тріщини: - поверхневі; -
внутрішні; - крізні; - подовжні; - поперечні; - розгалужені. Дефект у вигляді
розриву у зварному шві по лінії сплавлення або в біляшовній зоні - жорстка
конструкція виробу; - зварка в жорстко закріплених пристосуваннях; - великий
час між зварюванням і термообробкою; - велика швидкість охолодження; - помилка
в проектуванні зварного шва (близько розташовані концентратори); - порушення
технології (температура підігріву, порядок накладення швів); - порушення
захисту; - неякісний основний метал. Найбільш небезпечний і недопустимий
дефект, як правило, брак. Виправлення - підварювання з попереднім розділенням
або засверленням кінців тріщинами. Пори зварного шва: - одиночні; - розсіяні; -
скупчення; - ланцюжок Дефект зварного шва у вигляді порожнини округлої або
довгастої форми, яка заповнена газом. - вологий флюс; - електроди, що
зволожилися ; - неякісна підготовка зварювальних кромок і поверхні
зварювального дроту; - збільшений діаметр електроду; - довга дуга; - збільшена
швидкість зварювання; - неякісний захист; - неякісний основний метал. Як
правило, виникає при зварюванні алюмінієвих і титанових сплавів, у глибоких
стикових швах, при утрудненні дегазації. Ослаблення перетину. Зниження герметичності.
Виправлення - одиничні пори залишають, в решті всіх випадків підварка. 58
Включення: - шлакові; - оксидні; - вольфрамові; - нітридні Дефекти у вигляді
неметалічних частинок або іншорідного металу в металі шва. - неякісна
підготовка поверхні; - неякісний основний метал; - порушення технології
зварювання; - порушення захисту. Мають сферичну або довгасту форму, а також у
вигляді прошарків. Концентратори напруги. Виправлення – підварювання з
обробленням. Основні методи дефектоскопії зварних з'єднань, приведені в таблиці
Дефекти Методи неруйнуючого контролю Зовнішні Візуальний і візуально-оптичний.
Капілярний, магнітний, вихореструмовий. Внутрішні Акустичний (ультразвуковий),
магнітний, радіаційний (рентгенографічний) Наскрізні Капілярний. Течієшукачем.
Заключний інструктаж.
- Аналіз
діяльності учнів у процесі всього уроку: не вкладання в нормативний час,
відведений для зварювання пластин, перевищений через загальний час підготовки
до зварювання.
- Оцінка роботи
учнів, їх об’єктивне обґрунтування: в основному оцінюю позитивно, так
як учні хочуть оволодіти професією зварника і стараються дотримуватися вимог,
поставлених перед ними.
- Аналіз причин
помилок учнів та засоби їх усунення, недостатня техніка зварювання,
недотримання технологічного процесу зварювання (непослідовність у виконанні
робіт) – дотримуватись технологічного процесу, та вибору режиму
зварювання (А-сила струму, Н- висота дуги, S- швидкість переміщення електроду).
- Повідомлення
та обґрунтування оцінок – повідомляю оцінки (сумарність по опрацьованій
темі).