12.11.2020. 4МСТУ в/н №11Тема: Встановлювання і закріплення зварювальних деталей очищення поверхонь зварюваних деталей (виробів) від масла, пилу та інших забруднень.

 Тема: Підготовка до виконання ручного дугового зварювання, наплавлення та повітряно-дугового різання

 

Урок№11

Тема уроку: Встановлювання і закріплення зварювальних деталей

очищення поверхонь зварюваних деталей (виробів) від масла, пилу та інших забруднень.

 

https://blox.com.ua/pidhotovka-metalu-do-zvariuvannia-osoblyvosti-vymohy-hostu.html

 

https://ukr.thehouseofchronic.com/3962347-cutting-edge-welding-work-order-features

 

http://nikopolproflicey.com.ua/pidgot_metalu_gorb.pdf

1.Охорона праці при підготовка та складання деталей для зварюванню

  • Підготовка кромок і поверхонь для зварювання повинна виконуватись механічною обробкою або шляхом термічного різання чи стругання (кисневого, повітряно-дугового, плазмодугового) з наступною механічною обробкою (різцем, фрезою, абразивним інструментом). Глибина механічної обробки після термічного різання (стругання) повинна бути вказана в НД залежно від сприйнятливості сталі конкретної марки до термічного циклу різання (стругання).
  • При складанні стикових з’єднань труб без підкладних кілець з односторонньою обробкою кромок і які зварюються без підварки кореня шва, зміщення (незбіг) внутрішніх кромок не повинно перевищувати значень, встановлених НД.
  • Кромки деталей, які підлягають зварюванню, і ділянки, що примикають до них, повинні бути очищені від окалини, фарби, масла та інших забруднень відповідно до вимог НД.
  • Приварка та видалення допоміжних елементів (складальних пристроїв, тимчасових кріплень та ін.) повинні проводитись згідно з вказівками креслень і НД. Приварка цих елементів повинна виконуватись зварником, який допущений до зварювання даного виробу.
  • Прихватка зібраних для зварювання елементів повинна виконуватись з використанням тих самих зварювальних матеріалів, які будуть використані (або допускаються до використання) для зварювання даного з’єднання.

 

Очищення металу Очищення застосовують для видалення з поверхні металу засобів консервації, забруднень, рідин, що змащують і охолоджують, іржі, окалини, задирок, грата. Стан поверхні конструкційних матеріалів надає великий вплив на експлуатаційні якості готових виробів. Не менш важливу роль грає якість підготовки поверхні для подальшого виконання технологічних операцій виготовлення виробу, оскільки забруднення на поверхні викликають дефекти, виправлення яких збільшує собівартість продукції і термін її виготовлення. Для очищення прокату, деталей і зварних вузлів застосовують механічні і хімічні методи. Видалення забруднень механічним способом проводять за допомогою піскоструминних, дробеструминних і дробеметних апаратів; використовують зачистні верстати, робочим органом яких є металеві щітки, іглофрези, шліфувальні круги і стрічки. Піскоструминне очищення деталей від окалини і поверхневих оксидів є вельми універсальним і продуктивним способом, але не відповідає сучасним вимогам промислової санітарії і техніки безпеки, оскільки при цьому виділяється велика кількість кварцового пилу. Останнім часом все більш широке застосування знаходить очищення деталей обдуванням металевим піском, що отримується з чавунного дробу. Цей спосіб може використовуватися для очищення деталей з різних матеріалів, окрім алюмінієвих і магнієвих сплавів, корозійностійких сталей аустенітного класу, жароміцних сталей і сплавів. Повітря при цьому не забруднюється. Дробеструменеве і дробемітне очищення застосовують для листового прокату і зварних вузлів при товщині металу 3 мм і більш. У дробеструменевих апаратах дріб розміром 0,7 – 4 мм викидається на поверхню, що очищається, через сопло стислим повітрям. У дробемітних апаратах дріб викидається лопатками ротора (продуктивність вище і очищення обходиться дешевшим, проте відбувається швидкий знос лопаток).

2.Підготовка та складання деталей для зварювання

Підготовка деталей до зварювання полягає в очищанні, випрямлянні, розмічанні, різанні й складанні.

Кромки та прилеглу зону (шириною 20-30 мм з кожного боку) очищують від іржі, фарби, окалини, масла та інших забруднень до металевого блиску щітками, полум'ям, а при відповідальних з'єднаннях використовують травлення, знежирення, піскоструменеву обробку.

Деталі з вм'ятинами, випинами, хвилястістю, жолобленнями та викривленнями обов'язково випрямляють. Листовий, сортовий прокат випрямляють у холодному стані ручним і машинним способом. Сильно деформований метал випрямляють у гарячому стані. Для випрямляння застосовують молотки, преси, правильні машини.

Для перенесення розмірів деталі з креслення на метал використовують розмічання. При цьому користуються інструментами: лінійкою, кутником, циркулем, рисувалкою, шаблонами. В процесі розмічання необхідно враховувати укорочення заготовок при зварюванні. Тому передбачають припуск з розрахунку 1 мм на кожний поперечний стик і 0,1-0,2 мм на 1 м поздовжнього шва.

Після розмічання застосовують термічне або механічне різання, при якому заготовкам надають необхідних розмірів. Кромки розчищають вручну напилками, зубилом або механічним способом на фрезерних, стругальних верстатах та ін. Кут розчищання кромок залежить від способу зварювання, хімічного складу й товщини металу. Його величину перевіряють шаблонами. Конструктивні елементи розчищання кромок показані на рис. 7.1.

Під зварювання деталі складають за такими способами:

– повне складання виробу з наступним зварюванням усіх швів;

– почергове під'єднання деталей до вже звареної частини виробу;

– попереднє складання й зварювання виробу з окремих вузлів.

+Точність, продуктивність та економічність виготовлення зварних виробів залежить від правильності вибору базових поверхонь (баз) для складання зварних конструкцій. За базові приймають поверхні з найбільшими розмірами; в якості напрямної бази — найдовшу поверхню; опорною базою вважають поверхню будь-яких розмірів у нормальному стані й постійної форми (відсутність рубців, швів, задирок). Для циліндричних деталей вибирають подвійну напрямну базу — призми. При виборі баз необхідно враховувати наявність складальних пристосувань, вид заготовок, жорсткість деталей і точність їх взаємного розташування, зазори в з'єднаннях, зварювальні деформації тощо. Базова деталь визначає розташування вузла у виробі та орієнтує інші деталі й вузли зварної конструкції.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

28.11.2023 7МСТУ Виробниче навчання

Виробниче навчання ЕРЗ 5гр.мсту урок№12

02.04.2021 3 група МСТУ ЕРЗ урок№10 Тема : Виконувати повітряно-дугове різання складних відповідальних деталей, вузлів та конструкцій з різних металів та сплавів